Nowoczesny styl w budownictwie ma swoje wady oraz zalety. Dotyczy to także projektów domów jednorodzinnych, które również bardzo często utrzymane są właśnie w takim stylu. Na pewno jest to bardzo ciekawe zagadnienie z punktu widzenia inwestora, szukającego ciekawego i oryginalnego projektu, który jednocześnie będzie jednak wystarczająco praktyczny.

Do zalet, które wyróżniają domy nowoczesne, należy głównie ich interesujący wygląd. Są to budynki, które wyróżniają się na tle bardziej tradycyjnych rozwiązań bardzo interesującym kształtem. To spory atut dla wszystkich osób, ceniących oryginalność i możliwość wyróżnienia się. Na pewno jednak interesujący wygląd, który ma nowoczesny dom, może okazać się sporą wadą. Nie da się ukryć, że budynek o ciekawej bryle charakterystycznej dla tego stylu architektonicznego, nie zaprezentuje się dobrze w dzielnicy, gdzie dominują zwykłe domy jednorodzinne. Prawdopodobnie nie każdy nowoczesny projekt będzie korzystnie wyglądał w takiej okolicy. Dlatego warto dobrze się zastanowić, czy rzeczywiście oryginalność i wyróżniający się kształt domu to zawsze dobry pomysł.

Kolejną zaletą domów nowoczesnych jest rozkład pomieszczeń. Zgodnie z trendami obowiązującymi w tym stylu liczy się przede wszystkim duża przestronność. Nowoczesne wnętrza powinny być pozbawione zbędnych ścianek działowych i innych barier, które ograniczają dostęp światła. Duże okna, które wpuszczają naturalne światło słoneczne do całego domu, to także zaleta w tym rodzaju budownictwa. Oczywiście dla niektórych inwestorów nie będzie to korzystne rozwiązanie. Na przykład osoby, którym zależy na oszczędności wybiorą raczej nieduży dom parterowy, w którym każdy metr kwadratowy będzie rozsądnie zagospodarowany, tak żeby zapewnić maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Komu zatem spodoba się nowoczesny dom? Na pewno będzie to dobry pomysł z punktu widzenia młodych osób, które nie boją się oryginalnych rozwiązań, ale jednocześnie nie planują dużej rodziny.