W nowoczesnym budownictwie zwraca się bardzo dużą uwagę nie tylko na interesujący wygląd wnętrz, ale także na sporą funkcjonalność. Jest to zaleta z punktu widzenia wielu osób, które przywiązują dużą wagę do funkcjonalności budynków. Niestety nowoczesne projekty domów nie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a rozwiązania tego typu są wykorzystywane w raczej niewielkim stopniu.

Na pewno częścią nowoczesnego stylu jest stawianie na jak największą przestronność wszystkich pomieszczeń. Duże i jasne pokoje, z dużą ilością naturalnego, dziennego światła to rozwiązanie, które charakteryzuje domy nowoczesne. Na pewno taki styl miał również spory wpływ na bardziej tradycyjne budownictwo, ponieważ projekty domów uwzględniają między innymi otwarte kuchnie, czy większą ilość przeszkleń.

Ważną cechą domów nowoczesnych jest także funkcjonalność. Jest to związane w dużym stopniu także z brakiem różnych niepotrzebnych dekoracji oraz osób. Nie oznacza to, że wszystkie nowoczesne wnętrza są surowe i minimalistyczne. W tym stylu można sobie również pozwolić na różne ozdoby pomieszczeń, nie ma jednak na pewno mowy o przeładowaniu różnymi dekoracyjnymi bibelotami. Taka prostota sprawia również, że nowoczesny dom jest wygodny i praktyczny. Brak niepotrzebnych elementów pozwala na funkcjonalne zagospodarowanie całej dostępnej przestrzeni, tak żeby zapewnić wysoki komfort.

Te cechy sprawiają, że inspiracje nowoczesnym stylem w architekturze i wystroju wnętrz stają się coraz bardziej popularne. Jednocześnie jednak niewielu inwestorów decyduje się na wybór rzeczywiście nowoczesnego projektu. Wynika to oczywiście z w dużym stopniu z ostrożności. Budowa domu to bardzo duży wydatek, dlatego wiele osób woli unikać niesprawdzonych rozwiązań, do których nie są w pełni przekonani. Znacznie lepszym wyjściem wydaje się wykorzystanie projektów, które opierają się na tradycyjnych rozwiązaniach i zostały już wielokrotnie wypróbowanie przez innych inwestorów.