Budowa domu to inwestycja, która pochłania bardzo duże ilości zasobów finansowych oraz ciągnie się przez długie miesiące. W związku z tym jest często źródłem wielu dodatkowych obowiązków oraz poważnego obciążenia, w tym także sporego stresu. Z jednej strony każdy marzy o dużym, pięknym domu, z drugiej budowa mniejszego budynku jest znacznie mniej obciążająca pod każdym możliwym względem.

Nieduże domy parterowe to na pewno najmniej kłopotliwa i obciążająca inwestycja, zarówno pod względem czasu, jak i finansów. Dom jednorodzinny z jedną kondygnacją pozwala na spore oszczędności z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze wymaga znacznie mniejszych fundamentów, co oczywiście automatycznie wpływa na koszty takiej inwestycji. Brak dodatkowych kondygnacji powoduje również, że nie ma konieczności wznoszenia grubych ścian nośnych, co pozwala na mniejsze zużycie materiałów budowlanych oraz przyspieszenie robót.

Budowa domu parterowego nie koniecznie musi być oszczędna. W katalogach z projektami budynków mieszkalnych można bez problemu znaleźć wiele parterowych domów, które mają bardzo dużą powierzchnię. Takie domy jednorodzinne wymagają nie tylko większej ilości materiałów i pracy, ale także działki o większej powierzchni. Zakup takiej nieruchomości to dodatkowa inwestycja, która wpływa na podniesienie kosztów całej budowy. Dlatego warto pamiętać, że nie każdy dom parterowy da się tanio wybudować, a zmniejszenie kosztów wynika głównie z małych rozmiarów takiego budynku.

Oczywiście tania i szybka budowa parterowego domu jest sporą zaletą z punktu widzenia większości inwestorów. Trzeba jednak również pamiętać o tym, że nieduży dom nie będzie każdemu odpowiadać, przede wszystkim ze względu na ograniczoną powierzchnię mieszkalną. Na pewno nie jest to korzystne w przypadku rodziny z kilkorgiem dzieci. W takich okolicznościach należy więc zwrócić uwagę przede wszystkim na swoje potrzeby, a nie oszczędność za wszelką cenę, także kosztem wygody i funkcjonalności.