Oszczędne budowanie cieszy się coraz większym zainteresowanie. Żaden inwestor, który buduje własny dom, nie chce z pewnością zmniejszać wydatków kosztem jakości. Jednocześnie nie da się ukryć, że zarówno koszty materiałów budowlanych, jak i robocizny, nieustannie rosną i są bardzo wysokie. Nic także nie wskazuje na to, żeby uległy zmniejszeniu w najbliższej przyszłości, dlatego trzeba je uwzględniać w czasie planowania budowy i przygotowywania budżetu tej inwestycji.

Jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, jest oczywiście budowa małego domu. Domy parterowe o niedużym metrażu pozwalają na spore oszczędności. Wynika to oczywiście ze znacznie mniejszego zużycia materiałów budowlanych i krótszego czasu przeprowadzenia koniecznych prac. To na pewno duże ułatwienie także ze względu na szybszą budowę, która będzie dzięki temu mniej absorbująca dla samego inwestora. Taki dom parterowy jest zdecydowanie bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, dlatego tego typu projekty cieszą się sporym zainteresowaniem i bez trudu można znaleźć ciekawe propozycje takich budynków w katalogach z gotowymi rozwiązaniami.

Warto także pamiętać, że oszczędności związane z wyborem domu parterowego, dotyczą również jego eksploatacji. Ogrzanie mniejszej powierzchni budynku jest na pewno znacznie tańsze niż ma to miejsce w przypadku dużych budynków. Brak balkonów oraz dużych tarasów również wpływa na znacznie ograniczenie strat ciepła. Oczywiście mały dom parterowy wymaga także mniejszej ilość remontów, napraw i innych koniecznych napraw, co również wpływa na koszty jego utrzymania.

Z całą pewnością ekonomiczne rozwiązanie jakim jest parterowy dom jednorodzinny, nie będzie odpowiednie dla każdego. Zależy to w największym stopniu od potrzeby, czyli głównie od ilości mieszkańców takiego domu. Duża rodzina będzie na pewno potrzebowała znacznie więcej przestrzeni, żeby zapewnić sobie wygodę. Dlatego nie zawsze warto decydować się na mały dom, nawet jeśli jego budowa jest tania.